jak zatrudnić cudzoziemca krok po kroku | Profit4You

Jak zatrudnić cudzoziemca? Przewodnik krok po kroku

03.06.2019

Skomplikowane procedury? Niekoniecznie!

Wielu przedsiębiorców, mimo że zmaga się z problemem braku personelu, to nadal sceptycznie podchodzi do pomysłu zatrudniania cudzoziemców. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest nieznajomość przepisów dotyczących rejestracji pracy cudzoziemców i obawa przed skomplikowaną procedurą legalizacji ich pobytu. Pracodawcy boją się, że obcokrajowiec to dodatkowy problem i ciągłe wizyty urzędników z PIP i Straży Granicznej. Jednak jeśli przedsiębiorca dokładnie przeanalizuje wszystkie czynności, które musi wykonać, aby zatrudnić cudzoziemca i będzie przestrzegał wyznaczonych terminów, to szybko okaże się, że wcale nie jest to tak skompilowane, jak wygląda na pierwszy rzut oka.
W Internecie można znaleźć wiele informacji dotyczących zatrudniania cudzoziemców, jednak trudno o przewodnik, który jasno objaśniałby, jakie działania należy przedsięwziąć krok po kroku. Nasi eksperci przygotowali zatem prosty poradnik, dzięki któremu dowiecie się wszystkich najważniejszych informacji na ten temat. Zaczynamy!

 

Krok 1: Rejestracja w urzędzie pracy

Najbardziej dostępnymi pracownikami na polskim rynku pracy są ludzie pochodzący z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Rosji i Mołdawii. W celu zatrudnienia pracownika pochodzącego z jednego z wymienionych krajów, w pierwszej kolejności należy udać się do urzędu pracy. W tym miejscu należy zarejestrować Oświadczenie o powierzeniu pracy obcokrajowcowi. Ważnym jest, aby ten dokument został złożony w urzędzie pracy na terenie powiatu, gdzie zarejestrowana jest spółka, a w przypadku jednoosobowej działalności tam, gdzie meldunek. Rejestracji można również dokonać przez Internet, logując się przez profil zaufany na stornie www.praca.gov.pl
Należy jednak pamiętać, że cudzoziemiec nie może być zatrudniony na podstawie Oświadczenia z urzędu pracy w następujących przypadkach:

  • gdy posiada on wizę, której cel wydania to 01, 20, 21 lub jest obywatelem innych krajów niż: Ukraina, Białoruś, Rosja, Mołdawia, Gruzja, Armenia;
  • gdy już wykorzystał 180 dni pracy w ciągu ostatnich 365 dni (należy wówczas wyrobić zezwolenie na pracę typu A w urzędzie wojewódzkim)

Trzeba również pamiętać, że obywatele Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, przyjeżdżający w ramach ruchu bezwizowego mogą być zatrudnieni na podstawie oświadczenia, ale nie dłużej niż 90 dni od daty wjazdu.

…lub w urzędzie wojewódzkim

Zamiast Oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wydawanym przez urząd pracy, można uzyskać w urzędzie wojewódzkim Zezwolenie na pracę typu A. Natomiast w sytuacji, gdy cudzoziemiec wykorzystał już 180 dni pracy w ciągu ostatnich 365 dni na podstawie oświadczenia z Urzędy Pracy u innych pracodawców, wówczas należy starać się o zezwolenie na pracę poprzez złożenie wniosku do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego. Na jego podstawie, cudzoziemiec będzie mógł uzyskać wizę roczną oraz  podjąć pracę na dłuższy okres.

 

Krok 2: Umowa

Po otrzymaniu oświadczenia z urzędu pracy należy podpisać umowę z pracownikiem lub zleceniobiorcą. Trzeba przy tym pamiętać, aby została ona zgodna z oświadczeniem i podpisana najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca.

 

Krok 3: Zgłoszenie  ZUS

Po podpisaniu umowy nachodzi czas na wizytę w znienawidzonym przez pracodawców ZUS-ie. Czas jaki ustawodawca przewidział na tę czynność to 7 dni. Ponadto polecamy również postarać się o uzyskanie numeru NIP dla cudzoziemca w urzędzie skarbowym (druk NIP-7).

 

Krok 4: Dodatkowe czynności

Najważniejsze zobowiązania pracodawcy względem urzędów państwowych opisano w poprzednich punktach. Jednak warto pamiętać, że nasz pracownik jest w obcym kraju i możliwe, że będzie potrzebował dodatkowej pomocy przy adaptacji. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien zatroszczyć się także o meldunek dla cudzoziemca oraz wybór lekarza pierwszego kontaktu. Ponadto pracodawca może również pomóc przy zakładaniu konta bankowego. Rekomendujemy także zorganizowanie cudzoziemcowi kwatery w pobliżu miejsca pracy lub podpowiedzi, gdzie może ją znaleźć.

W przypadku zatrudnienia cudzoziemca trzeba pamiętać o terminach ważności wizy, oświadczenia lub/i zaświadczenia, żeby uniknąć problemów ze strony PIP i Straży Granicznej!

 

Nadal brzmi skomplikowanie?

W sytuacjach, gdyby przedstawiony poradnik wciąż pozostawiał wątpliwości, a Twoje przedsiębiorstwo nadal pilnie potrzebowało pracowników, to możesz powierzyć zadanie zatrudnienia obcokrajowców profesjonalistom! We wpisie Co to jest outsourcing procesów logistycznych i produkcyjnych? 10 powodów, dlaczego to się opłaca przedstawiono największe atuty współpracy opartej na takim modelu.

Firma PROFIT4YOU od kilku lat specjalizuje się w outsourcingu procesów logistycznych i produkcyjnych, indywidualnie dopasowuje oferty do potrzeb swoich Klientów. Zatrudnia ludzi nie tylko z Ukrainy, ale także m.in. z Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Uzbekistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu. Napisz lub zadzwoń, aby poznać więcej szczegółów. Nasi eksperci z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.

e-mail: biuro@profit4you.pl
telefon: + 48 536 167 229
Podziel się wpisem!