fbpx

cudzoziemcy w polsce | Profit4You

Cudzoziemcy chcą żyć w Polsce

24.02.2020

Według danych przedstawionych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców na początku ubiegłego roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiadło niemal 423 tysiące obcokrajowców. Natomiast pod koniec 2019 r. odnotowano wzrost o nieco ponad 50 tysięcy.

Najliczniejszą grupę cudzoziemców stanowią nasi wschodni sąsiedzi z Ukrainy, wśród których aż 214,7 tys. posiada ważne dokumenty pobytowe. Oznacza to wzrost o ponad 35 tys. w stosunku  do roku 2018.

Polska cieszy się również coraz większą popularnością wśród Białorusinów, Gruzinów oraz obywateli pochodzących z dalekich Indii.

 

Źródło: https://udsc.gov.pl/legalizacja-pobytu-w-2019-r-podsumowanie/

 

Nie tylko praca

Statystyki opublikowane przez UDSC nie tylko pokazują, że Polska wciąż jest popularnym kierunkiem obieranym przez cudzoziemców szukających pracy, ale przede wszystkim pozwalają na wyciągnięcie wniosków, że wiążą z naszym krajem poważniejsze plany. Jeszcze kilka lat temu panował trend polegający na tym, że cudzoziemcy przyjeżdżali do Polski jedynie na parę miesięcy, w ciągu których pracowali możliwie jak najintensywniej i wracali z powrotem do swoich domów. Teraz sprawy bardzo się zmieniły. Pracownicy ze Wschodu chcą przyjeżdżać do naszego kraju nie tylko po szybki zarobek, ale również pragną osiedlać się na dłużej. Tę tendencję obserwujemy również wśród naszych pracowników. Wielu z nich wiąże z Polską długoterminowe plany i zamierza zamieszkać tu z całą rodziną. To właśnie z myślą o nich opracowaliśmy program „Rodzina PROFIT4YOU”, który ma na celu pomoc cudzoziemcom w sprowadzeniu do Polski swoich najbliższych. O głównych założeniach naszego programu pisaliśmy w ostatnim wpisie [ kliknij, aby przeczytać ]

Czy czeka nas odpływ pracowników z zagranicy do Niemiec?

W związku ze zmianami w niemieckim prawodawstwie, mającymi wejść w życie już w marcu tego roku, wielu przedsiębiorców obawia się odpływu personelu ze Wschodu. Jednak ich obawy nie do końca są uzasadnione. Cudzoziemcy pragnący podjąć pracę u naszego zachodniego sąsiada muszą spełnić szereg wymagań stawianych przez tamtejszy rząd. Na zatrudnienie mogą liczyć jedynie osoby posiadające udokumentowane kwalifikacje zawodowe oraz znające język w bardzo dobrym stopniu. Według niezależnych badań przeprowadzonych wśród Ukraińców chcących podjąć pracę w Niemczech, zaledwie 7% z nich deklarowało znajomość języka na takim poziomie, aby pozytywnie przejść test egzaminacyjny.

Polska dla wielu cudzoziemców ze Wschodu jest dużo bardziej przystępna nie tylko pod względem językowym, ale również kulturowym. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obcokrajowy mają coraz większą świadomość swoich praw, a zarobki systematycznie wzrastają. Statystyki opublikowane przez UDSC oraz nasze doświadczenie pokazują, że Polska jest nie tylko atrakcyjnym miejscem dla pracy, ale również dla życia.

 

Malwina Pobłocka