fbpx

Cudzoziemcy w Polsce- oczekiwania i perspektywy | Profit4You

Cudzoziemcy w Polsce – oczekiwania i perspektywy

07.04.2020

Na początku roku poprosiliśmy pracowników PROFIT4YOU o wypełnienie obszernej ankiety dotyczącej życia i pracy w Polsce. Zapytaliśmy między innymi o oczekiwania, plany na przyszłość, refleksje i doświadczenia. Wyniki sondażu w większości potwierdziły nasze obserwacje i prawie jednoznacznie wykazały, że czasy, kiedy wschodni sąsiedzi przyjeżdżali do Polski wyłącznie po to, aby szybko znaleźć zatrudnienie i w krótkim czasie zarobić jak najwięcej – minęły. Jak pokazały wyniki badań proces szukania pracy przez cudzoziemców nie jest długi, a wachlarz ofert i stanowisk szeroki.

Pracownicy PROFIT4YOU wiążą z Polską poważne plany

Aż ponad 57% respondentów deklaruje, że chciałoby zostać w Polsce na dłużej niż rok, a zaledwie 2 % wskazało, że planuje wyjazd z kraju po upływie mniej niż 3 miesięcy. Oznacza to, że nasze państwo stało się nie tylko atrakcyjnym kierunkiem zarobkowym, ale również miejscem przyjaznym do życia dla wielu cudzoziemców.

Lubię, więc polecam

Więcej niż połowa pracowników, która wzięła udział w ankiecie, pracuje w naszej firmie za sprawą poleceń rodziny i znajomych. Wybór PROFIT4YOU był podyktowany rekomendacjami wśród, których pojawiały się zalety takie jak wysokość wynagrodzenia, komunikacja na linii pracownik-koordynator-klient oraz atmosfera w miejscu pracy.

Miejsce pracy prawie tak samo ważne, jak wysokość wynagrodzenia

Wysokość wynagrodzenia, jak wykazało badanie, nadal jest najważniejszym czynnikiem, który determinuje wybór oferty, jednak dla aż  ¼ respondentów to miejsce pracy jest najistotniejsze.

Krótszy czas pracy za większą stawkę

Przez wiele lat cudzoziemcy odrzucali oferty pracy, w których dzienny czas pracy wynosił mniej niż 12 h. Byli zdeterminowani, aby pracować jak najdłużej, by zarobić jak najwięcej. Jednak ten trend powoli odchodzi w zapomnienie. Aż 67,7% pracowników PROFIT4YOU zadeklarowało, że wolałoby pracować 8h dziennie po stawce 16zł, niż 12h za 13zł, mimo że w skali miesiąca wynagrodzenie w takim przypadku byłoby niższe.

Koronawirus a sytuacja cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Jeszcze miesiąc temu, kiedy sytuacja w kraju była stabilna i nad polskimi przedsiębiorcami nie wisiało widmo kryzysu wywołane z epidemią, z pewnością nadal obserwowalibyśmy wzrost zatrudnienia w większości gałęzi gospodarki, a dodatkowe ręce do pracy byłby na wagę złota. Mimo że ostatnie wydarzenia pokazują, że sytuacja na rynku pracy jest wyjątkowo dynamiczna i ma tendencję spadkową, to – jak pokazuje historia – z pewnością niedługo znów odnotujemy wzrost i stopniowo będą zapełniać się kolejne miejsca pracy, a zapotrzebowanie na pracowników, także tych zza granicy zacznie wzrastać. Za jakiś czas może okazać się, że szczególnie będziemy potrzebować ludzi do wykonywania prostych prac fizycznych oraz magazynowych.