fbpx

outsourcing pracowników | Profit4You

Co to jest outsourcing pracowniczy? 10 powodów, dlaczego to się opłaca

20.05.2019

Problemy z brakiem pracowników

Wielu przedsiębiorców, zarówno większych, jak i mniejszych, choć raz w swojej działalności spotkało się z problemem braku personelu i poniosło z tego tytułu niepotrzebne koszty. Każdy, kto prowadzi własną działalność związaną z produkcją lub usługami wie, że zapotrzebowanie na pracowników często zmienia się w zależności od wielkości produkcji czy sezonu. W okresie wzmożonego popytu na dobra lub usługi konieczne jest szybkie dostosowanie się do rynku, a co za tym idzie zwiększenie ilości pracowników. Jednak często znalezienie wystarczającej liczby osób chętnych do podjęcia pracy „od zaraz” jest bardzo trudne, a czasem wydaje się wręcz niemożliwe. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przyjęcie do pracy cudzoziemców, którzy cechują się wysoką motywacją i determinacją. Jednakże wielu pracodawców zniechęcają formalności i kruczki prawne związane z zatrudnianiem obcokrajowców. Wówczas na drodze przedsiębiorcy pojawiają się liczne agencje zatrudnienia cudzoziemców, które w zamian za wysoką prowizję, oferują swoje usługi. Wiele firm, słusznie, stara się omijać szerokim łukiem pośredników, gdyż koszt zatrudnienia pracowników znacznie wzrasta.

Alternatywa dla biur pośrednictwa pracy

Bardzo dobrą alternatywną na szybkie znalezienie większej ilości zmotywowanych ludzi do pracy zza granicy jest skorzystanie z usługi, jaką jest outsourcing pracowniczy. Outsourcing pracowniczy polega na przekazaniu drugiemu podmiotowi – firmie specjalizującej się w takich usługach – odpowiedzialności za proces zatrudnienia i rozliczenia pracowników. W praktyce wygląda to w następujący sposób: Klient, czyli przedsiębiorstwo poszukujące osób do pracy zgłasza się do firmy outsourcingowej, aby opowiedzieć o swoich oczekiwaniach i zgłosić zapotrzebowanie na pracowników. Następnie, całą resztę odpowiedzialności bierze na siebie firma outsourcingowa. To po jej stronie leży znalezienie odpowiednio wykwalifikowanego personelu, legalizacja pracy, rozliczenie pracownika, nadzór nad jego efektywnością i, w końcu, wypłata wynagrodzenia. Ponadto, jeśli firma outsourcingowa specjalizuje się w zatrudnianiu cudzoziemców spoza UE, czyli w praktyce przede wszystkim ze Wschodu, to wówczas zajmuje się wszelkimi formalnościami i dokumentami pozwalającymi podjąć obcokrajowcowi pracę w Polsce (wiza, oświadczenie, zezwolenie na pracę). Co więcej niektóre firmy, takie jak np. PROFIT4YOU zapewniają swoim pracownikom zakwaterowanie, transport, pomoc w adaptacji oraz oferują koordynatora, który staje się stałym łącznikiem między Klientem a pracownikiem.

Outsourcing pracowniczy a leasing i praca tymczasowa

Warto również podkreślić, że outsourcing pracowniczy, to nie to samo co leasing czy praca tymczasowa, z którymi często jest mylony. Zgodnie z praktyką leasing pracowniczy oznacza sytuację, w której pracownikowi udzielony jest bezpłatny urlop w jednym miejscu pracy na czas podjęcia pracy w innym. Natomiast outsourcing w odróżnieniu od pracy tymczasowej nie jest obwarowany licznymi ograniczeniami:

 

10 korzyści płynących z outsourcingu pracowników ze Wschodu:

  1. Niski koszt zatrudnienia
  2. Brak pośredników
  3. Dostosowanie wielkości zatrudnienia do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa
  4. Ograniczenie odpowiedzialności w zakresie HR, rekrutacji, księgowości
  5. Brak formalności związanych z legalizacją pracy i pobytu cudzoziemców
  6. Ograniczenie rotacji wśród pracowników
  7. Wydłużony czas pracy (nawet do 12 h dziennie)
  8. Gwarancja natychmiastowej zmiany pracownika, który nie spełnia oczekiwań na innego
  9. Wsparcie koordynatora mówiącego w dwóch językach
  10. Wysoka motywacja do pracy każdego z pracowników, gdyż wynagrodzenie w Polsce jest nawet kilkukrotnie wyższe niż w krajach, z których pochodzą

 

Jeśli pilnie potrzebujesz do pracy sprawdzonych ludzi ze Wschodu lub Środkowej Azji, ale sam nie masz czasu i zasobów, aby zająć się formalnościami związanymi z legalizacją ich pobytu, to powierz to zadanie profesjonalistom.

Firma PROFIT4YOU od kilku lat specjalizuje się w outsourcingu pracowniczym i indywidualnie dopasuje ofertę do Twoich potrzeb. Zatrudniamy ludzi nie tylko z Ukrainy, ale także m.in. z Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Uzbekistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu. Napisz lub zadzwoń, aby poznać więcej szczegółów. Nasi eksperci z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.

e-mail: biuro@profit4you.pl

telefon: + 48 536 167 229

Podziel się wpisem!

Malwina Pobłocka