fbpx

Szansa na więcej specjalistów z Ukrainy! | Profit4You

Szansa na więcej specjalistów z Ukrainy! Oto czeka rynek pracy w 2021.

21.01.2021

Z danych Eurostatu wynika, że Polskaznalazła się na czele krajów Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych pozwoleń na pobyt dla cudzoziemców. W 2019 roku Polska przyjęła najwięcej cudzoziemców spoza wspólnoty – 724 tys. osób, w tym głównie z Ukrainy.

Początek pandemii wyhamował migrację zarobkową. Z danych Straży Granicznej wynika, że w pierwszej fali koronawirusa z Polski wyjechało aż 250 tys. Ukraińców. Największy odpływ pracowników na szczęście jest już za nami. W tarczy antykryzysowej umieszczono zapisy pozwalające naautomatyczne odnawianie wiz dla pracowników z zagranicy na czas obowiązywania stanu epidemicznego. Dzięki temu w Polsce się zatrzymało około 500 tys. osób ze wschodniej granicy.

Nie wykluczono że wejdzie w życie ustawa o zapewnieniu kadr medycznych na czas obowiązywania stanu epidemicznego i do Polski przyjadą lekarze i pielęgniarki z innych państw. To przyczyni się do jakościowej zmiany charakteru migracji zarobkowej. Na razie do Polski przyjeżdżają głównie pracownicy na stanowiska niższego szczebla, mimo że ich kompetencje są niejednokrotnie dużo wyższe.Sytuacja się powoli zmienia, dlatego że Polscy pracodawcy organizują kursy językowe i szkolenia dla uzyskana przez swoich pracowników specjalistycznych  certyfikatów (np. UDT – certyfikaty na lift truck). Zapotrzebowanie na pracowników z poza Polski gwałtownie rośnie w branży logistycznej, magazynowej, spożywczej także produkcyjnej. Oczywiście, preferowaną formą współpracy przy zatrudnianiu cudzoziemców jest outsourcing pracowniczy.
Więcej o outsourcingu czytaj tu  https://profit4you.pl/pl/dlaczego-w-dobie-pandemii-polskie-firmy-coraz-chetniej-korzystaja-z-outsourcingu-pracownikow-zagranicznych/